Jakie są skutki uboczne stosowania ketokonazolu?

Ketokonazol jest lekiem stosowanym przede wszystkim w leczeniu zakażeń grzybiczych. Działa poprzez hamowanie syntezy ergosterolu, składnika kluczowego dla budowy błony komórkowej grzybów. Główne wskazania to zakażenia skóry, paznokci, a także zakażenia układowe. Jego skuteczność w niektórych schorzeniach hormonalnych również została udowodniona. Aby jednak jak najlepiej wykorzystać moc tego leku i minimalizować ryzyko niepożądanych skutków ubocznych, należy zrozumieć jego mechanizm działania i potencjalne efekty uboczne.

Czym są skutki uboczne?

Skutki uboczne, inaczej działania niepożądane, to reakcje, które są niezamierzone i które mogą wystąpić podczas stosowania leku. Mogą być one łagodne, przejściowe, ale mogą także być poważne i wymagać natychmiastowej interwencji medycznej. Pamiętaj, że nie każdy pacjent doświadcza tych skutków ubocznych.

Jak działa ketokonazol?

Ketokonazol działa poprzez blokowanie syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Dzięki temu hamuje ich wzrost i rozmnażanie, co prowadzi do wyeliminowania infekcji.

Skutki uboczne stosowania ketokonazolu

Większość pacjentów toleruje ketokonazol dobrze, ale może on także wywołać różne skutki uboczne. Najczęściej obejmują one dolegliwości przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka. U niektórych pacjentów mogą wystąpić też reakcje skórne w postaci wysypki, pokrzywki czy świądu. Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć bólów głowy.

Rzadsze skutki uboczne to nieregularne miesiączkowanie, zawroty głowy, senność, gorączka z dreszczami, światłowstręt, czy parestezje, czyli zaburzenia czucia. Bardzo rzadko mogą wystąpić poważniejsze skutki, takie jak trombocytopenia (niedobór płytek krwi), łysienie, impotencja, czy przemijające zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego.

U około 10% pacjentów stwierdza się niewielki wzrost aktywności enzymów wątrobowych. W bardzo rzadkich przypadkach obserwuje się objawy hepatotoksyczności, co oznacza, że lek może uszkodzić wątrobę. W tych przypadkach pacjenci mogą doświadczyć żółtaczki, ciemnego moczu, bladych stolców, świądu skóry, utraty apetytu, bólów żołądka, czy nadmiernego osłabienia.

Co zrobić, gdy zaobserwujesz skutki uboczne ketokonazolu?

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek z powyższych skutków ubocznych, powiadom o tym lekarza. W przypadku objawów sugerujących uszkodzenie wątroby, takich jak żółtaczka, ciemny mocz czy bladość stolców, skontaktuj się z lekarzem natychmiast.

Podsumowanie

Ketokonazol jest skutecznym lekiem przeciwgrzybiczym, ale podobnie jak każdy lek, może wywołać skutki uboczne. Większość z nich nie zagraża życiu i przechodzi z czasem. Zdarzają się jednak poważne skutki uboczne, które należy skonsultować z lekarzem.

Bibliografia

http//chpl.com.pl/data_files/2013-01-14_ketokonazol_polfarmex_chpl.pdf

Zobacz też:

leki.pl

Najnowsze poradniki: